Rozhovor s ředitelem společnosti MAS pro Jindřichohradecký deník

Článek v Jindřichohradeckém deníku

Tomáš Novák se k práci pro MAS Třeboňsko dostal v roce 2009. Téma regionálního rozvoje ho vždy zajímalo a koncepce činnosti místních akčních skupin ho oslovila. Jde o princip rozhodování „zdola nahoru“. Lidé ve svém regionu nejlépe ví, co je potřeba k rozvoji. Podle Tomáše Nováka je to dosud nepřekonaný systém, který ale nikdy nemohl, vzhledem k různým omezením, naplno svůj potenciál naplnit.

Tomáš Novák: Stále u nás žijí lidé, kteří chtějí pro venkov něco udělat

V roce 2015 jsem se stal ředitelem MAS Třeboňsko, a to v přelomové době startu nového programového období. Nešlo o jednoduchou dobu. Zkušenější kolegové bohužel už po mém boku nemohli být a kancelář v podstatě začínala od nuly. Pro mě jako ředitele to mimo jiné znamenalo, že jsem musel za milionové provozní úvěry ručit celým svým majetkem. Byl to víc než rok bezesných nocí, úmorné práce, kterou málokdo dokáže ocenit a pro region zůstane víceméně skryta. Naštěstí jsem nebyl na vše sám. Tyto společnosti staví na početných správních a dozorčích radách – regionálních osobnostech, které se snaží pomoci a pracují bez vidiny jakékoliv odměny. To je další specifikum MAS, které mi tolik imponuje.

V roce 2016 jsem byl zvolen předsedou Krajského sdružení MAS na jihu Čech a stal se zároveň členem výboru Národní sítě MAS ČR. Být předsedou znamená především reprezentovat naše MAS na krajské, národní i mezinárodní úrovni. Jde o stovky jednání a zasedání ročně, bilancování činnosti, vyjednávání podpory, rozvíjení spolupráce nebo sdílení zkušeností s kolegy.

FINANCE PRO JIŽNÍ ČECHY

Málokdo ví, že MAS jen v letech 2015 až 2023 přinesou do jižních Čech asi 1,5 miliardy korun. Další prostředky pomohou získat svým partnerům. To, že mezi lidmi místní akční skupiny zatím nemají „zvuk“ a nejsou dostatečně známy, beru jako mou dosavadní prohru a zároveň výzvu do příštích let.

MAS Třeboňsko od založení v roce 2004 do svého regionu přinesla přibližně 170 milionů korun přímé podpory i další desítky milionů podporou obcí či škol v čerpání jiných dotačních prostředků. Přitom nemáme členské příspěvky a pro region nepředstavujeme žádnou finanční zátěž. Za dobu existence jsme podpořili víc než 150 projektů. Příkladem je učebna robotiky pro 1. ZŠ ve Veselí nad Lužnicí. MAS Třeboňsko tento projekt podpořila dotací 1 900 000 korun. Z dřívějších prostor zázemí školy se vytvořila zcela nová učebna, vybavená moderní technikou. Využívat ji mají zájem i okolní školy, včetně středních.

V současné nelehké době MAS reagovaly na aktuální dění a snaží se pomoci svým regionům. Pomáháme seniorům s internetovým prostředím, aby se mohli přihlásit o pomoc v nelehké životní situaci. Pro celý region jsme se snažili uceleně podat informace o podpoře státu. Škole jsme zapůjčili zařízení pro on-line výuku. Spuštěn byl celorepublikový web Národní sítě MAS ČR, který nabízí podnikatelům bezplatnou možnost prezentace. Jde o celorepublikový projekt, od kterého si velmi slibujeme. Jedná se o první krok v podpoře místních ekonomik tak, abychom byli co nejvíce soběstační. V případě Třeboňska je to obzvláště důležité.

SPOLUPRÁCE STOVKY LIDÍ

Jsem rád, že v našich regionech žijí lidé, kteří chtějí pro venkov něco vykonat a nečekají od toho jen svůj osobní profit. Jsou to stovky lidí – starostů, podnikatelů, zemědělců, vědců, pedagogů, sociálních pracovníků, ale i jednotlivců. Bohužel tito lidé nejsou veřejnosti příliš známí. Nejvíce jsou slyšet lidé, kteří negativně a nevybíravě komentují, ale sami nedělají nic prospěšného.

Byl bych velmi rád, kdyby se k nám připojili další lidé, kterým není lhostejné, kde a jak žijeme. MAS jsou otevřená společenství, která podporují regiony a snaží se udělat náš venkov krásnějším místem pro život.

Datum vložení: 25. 5. 2020 10:16
Datum poslední aktualizace: 25. 5. 2020 10:35