Úvěr COVID pro malé a střední podnikatele

Úvěr COVID pro malé a střední podnikatele

Českomoravská záruční a rozvojová banka zastavila dne 20.3.2020 program zvýhodněných půjček COVID. Jde o první program, kam vyčlenila pět miliard korun na bezúročné úvěry pro podnikatele. „Banka praskala ve švech,“ uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček. I proto byl příjem žádostí zastaven. Jde ovšem o první program pomoci, další bude následovat.

Vláda vyčlenila na obdobné půjčky dalších pět miliard korun v programu COVID 2. Využije je jako záruku na úvěry od komerčních bank a dotaci na úrokové sazby těchto úvěrů. „Přesměrujeme klienty do komerčních bank, a tím vytvoříme možnost čerpat několikanásobně více úvěrů,“ říká Havlíček s tím, že by se mělo multiplikačním efektem dosáhnout až ke třeba čtyřiceti miliardám korun bezúročných úvěrů s odkladem splátek. Podle Havlíčka je logické, aby úvěry poskytovaly komerční banky, protože ČMRZB není na takový objem připravena. Není poskytující bankou, ale záruční.

Bezúročný úvěr je možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k financování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod. Podnikatelé mohou požádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun. Úvěr ČMZRB poskytuje do 90 procent způsobilých výdajů a se splatností dva roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu až 12 měsíců. Žádosti podle banky podávají především restaurace, hotely, cestovní kanceláře, sportovní zařízení či výrobní podniky, které jsou navázány na zahraničí.

Více info zde.

Informace o COVID 1

Bezúročný úvěr z programu Úvěr COVID 1 je určen pro malé a střední podniky, pokud u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce.

COVID – podpora ČMZRB

Cílem tohoto programu je usnadnit přístup malým a středním podnikatelům k provoznímu financování, jejichž ekonomické aktivity jsou omezeny v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření.

Jaký úvěr nabízí?

• bez úroku a bez poplatků
  • výše úvěru 500 tis. až 15 mil. Kč
  • až do výše 90 % způsobilých výdajů projektu
  • splatnost až 2 roky
  • odklad splátek až 12 měsíců

Na co jej můžete použít?

• na pořízení drobného hmotného nebo nehmotného majetku
  • na pořízení a financování zásob
  • na další provozní výdaje

Pro koho je určen?

Bezúročný úvěr z programu Úvěr COVID je určen pro malé a střední podniky, pokud u nich došlo k opoždění plnění, pozastavení plnění nebo zrušení plnění z obchodních kontraktů z důvodu opatření k zamezení šíření koronavirové infekce.

Datum vložení: 9. 4. 2020 10:42
Datum poslední aktualizace: 9. 4. 2020 11:28

CORONAVIRUS

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

ProduktyE-shop s regionálními produkty našeho regionu

Řekněte nám svůj názor.

Na odkaze níže můžete jednoduše dát vědět svůj názor na oblasti, které chcete ve svém bydlišti zlepšit.

Pomozte nám s rozvojem našeho regionu. Děkujeme.

kontakty/napiste-nam/dotaznik-pro-obyvatele-mas-trebonsko/