Území MAS

MAS Třeboňsko o.p.s.Zde naleznete nejdůležitější údaje.

Základní údaje o MAS:

• Počet měst a obcí: 61
  • Rozloha:  1032,6 km2
  • Počet obyvatel: 43 558
  • Hustota osídlení: 42,18 obyvatel/km2
  • Předseda správní rady: Ing. Jan Hůda, Ph.D.
  • Ředitel MAS: Bc. et Bc. Tomáš Novák
  • Kancelář MAS: Dukelská 145, 379 01 Třeboň
  • E-mail: mas@mas-trebonsko.cz
  • Web: http://www.mas-trebonsko.cz

Stručný popis území:

Oblast Místní akční skupiny Třeboňsko se skládá z katastrálních území pěti svazků obcí - Svazku obcí regionu Třeboňska, Vitorazska, Veselska, Řečicka a Jindřichohradecka-západ. MAS Třeboňsko se v červnu r. 2007 spojila s MAS Veselsko.

Rybník Třeboňsko: Povrch regionu je tvořen převážně plochou Třeboňskou pánví /410 - 480 m.n.m./ oválného tvaru, o osách cca 60 a 25 km a protaženou ve směru JJV- SSZ. Území je ohraničeno výběžky Českomoravské vysočiny na východě, Novohradských hor na jihu a na západě plochým hřbetem Lišovského prahu. Přirozenou osou území je část horního a středního toku Lužnice. Mírně zvlněná krajina s množstvím lesů a rašelinišť je proložena velkým počtem rybníků. Na více než polovině Třeboňské pánve byla v roce 1979 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Třeboňsko.

Dračice

Vitorazsko: Mikroregion Vitorazsko tvoří katastrální území 6 členských samosprávných obcí. Geomorfologicky je součástí Třeboňské pánve s přirozenou osou území, řekou Lužnicí. Směrem jižním a východním je mikroregion ohraničen státní hranicí s Rakouskem, západním aseverním je ohraničen pouze hranicemi katastrů členských zemí a nemá přirozené hranice. Nadmořská výška se pohybuje od 450 do 520 m.n.m.

Duna vlkovVeselsko a Řečicko: Oba tyto regiony jsou typickou venkovskou oblastí, krajinou blat s výskytem borových a lužních lesů. Tato krajina je charakteristická zdobnou architekturou zemědělských usedlostí (tzv. selského baroka). Část regionu Veselska leží na ohromném podzemním jezeře s nejkvalitnější pitnou vodou. Regiony mají co nabídnout: zámek Červená Lhota, naučné stezky Blatská stezka, Veselské pískovny, řeku Lužnici, která je vyhledávána především vodáky a rybáři. Dále mezinárodní cyklotrasu Greenways Praha-Vídeň.

Zajímavé odkazyJindřichohradecko - Západ: Mikroregion tvoří západní část Jindřichohradecka, regionu ležícího v jihovýchodní části Jihočeského kraje při hranicích s Rakouskem. Krajina je pokryta z velké části lesnatou krajinou, přičemž její zaoblené kopečky představují plynulý přechod mezi Třeboňskou pánví a Českomoravkou vrchovinou. V poslední době je tento kraj vyhledáván turisty i mladými rodinami, které zde nacházejí vhodné místo pro život. Toto území se zachovalou přírodou představuje zajímavý potenciál pro další rozvoj.

Charakter území ovlivňující strategii oblasti:

Selské barokoÚzemí MAS Třeboňsko je převážně venkovskou oblastí s převažující činností v zemědělství, lesnictví a rybářství. Nachází se zde značné množství historických a kulturních památek. Celé území v okolí Třeboně je spojeno s dlouholetou tradicí stavby rybníků, které jsou určeny pro chov Rybářsladkovodních ryb /Svět, Rožmberk/. Mezi další ekonomické aktivity patří těžba štěrkopísku, rašeliny, sklářský a pivovarnický průmysl. V Třeboni má nejsilnější ekonomický potenciál lázeňství. Regionu MAS se také týká NATURA 2000, která představuje soustavu chráněných území evropského významu.

O MAS

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

ProduktyE-shop s regionálními produkty našeho regionu

Řekněte nám svůj názor.

Na odkaze níže můžete jednoduše dát vědět svůj názor na oblasti, které chcete ve svém bydlišti zlepšit.

Pomozte nám s rozvojem našeho regionu. Děkujeme.

kontakty/napiste-nam/dotaznik-pro-obyvatele-mas-trebonsko/